OTWARCIE FESTIWALU

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie!

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA to jeden ze starszych i uznanych festiwali teatralnych w Polsce, którego ideą nieprzerwanie od 37 lat jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację różnorodnych gatunków współczesnego teatru formy. Festiwal w zamierzeniu jest platformą spotkań twórców różnych pokoleń, światopoglądów oraz miłośników teatru w każdym wieku. Stwarza widzom naszego miasta, a także festiwalowym gościom poznanie ważnych spektakli zrealizowanych w różnych częściach świata. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Teatr przemian”. W ramach tego sformułowania zaprezentujemy spektakle, które przemawiają do widzów poprzez formę, ciekawość, zrozumienie, nadzieję, drogę do serc…

37-letnia historia festiwalu to efekt wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych z ponad 50 krajów. Festiwal stał się też marką miasta i wydarzeniem, z którym utożsamia się ŁOMŻA i jej mieszkańcy.

Wśród zaproszonych na festiwal znalazło się 13 spektakli konkursowych z 8 krajów (Włoch, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Niemiec, Danii, Słowacji i Polski). Główną nagrodę Festiwalu Grand-Prix w wysokości 10.000 złotych ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Integralną częścią przeglądu jest plenerowy, interdyscyplinarny nurt „Moje miasto”, w ramach którego można będzie obejrzeć interesujące wydarzenia pozakonkursowe. Wystąpią: włoskie Teatro Due Mondi, Kolektyw Kejos, Teatr Uszyty, Cichy Teatr oraz Bum Bum Orkestar. Do współpracy z Festiwalem została zaproszona również scenografka z Wilna – Julia Skuratova, która zaprezentuje w Galerii „Pod Arkadami” cykl swoich prac „Kontrasty”.

Życzę wszystkim twórczyniom, twórcom udanych prezentacji, widzom wielu interesujących wrażeń, wzruszeń i radości, które na długo pozostaną w pamięci. Instytucjom i sponsorom dziękuję za życzliwość i pomoc w realizacji festiwalu.

Jarosław Antoniuk

Data

środa - 05.06.2024

Czas

10:30 - 11:00
Łomża • Teatr Lalki i Aktora

Lokalizacja

Łomża • Teatr Lalki i Aktora
Kategoria
33 MFT WALIZKA

Organizator

33 MFT WALIZKA

Komentowanie jest wyłączone

Translate