Drodzy Widzowie!
Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczyna kolejny rok działalności – rok, w który wkroczył z ogromnymi oczekiwaniami i nadziejami na powrót do „normalności”, ponowne spotkanie z widzem i wznowienie działalności artystycznej i edukacyjnej. Niestety, sytuacja pandemiczna w kraju oraz przedłużające się zamknięcie instytucji kultury sprawiło, że w dalszym ciągu szukamy interesujących sposobów na podtrzymanie relacji z naszą publicznością. W czasie przymusowej izolacji udostępnialiśmy już w sieci archiwalne spektakle, stworzyliśmy oryginalny, cieszący się ogromnym zainteresowaniem projekt „Rekwizytornia online”, zaproponowaliśmy też spędzenie ferii z teatrem. W tej chwili w teatrze trwają próby do przedsięwzięcia, które niewątpliwie będzie interesującą propozycją dla nieco starszej widowni. Po 18 latach od premiery zamierzamy przypomnieć, w nieco innej wersji, bo jako czytanie performatywne spektakl „Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu”.
Przedstawienie w reżyserii Jarosława Antoniuka zagrano ponad pięćdziesiąt razy, prezentowane było na wielu przeglądach, festiwalach i występach gościnnych, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Łodzi, Włodawie oraz Brześciu na Białorusi. Na XI Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu odtwórca roli tytułowej – Tomasz B. Rynkowski otrzymał nagrodę za kreację aktorską.
„Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu” powstała na podstawie opowieści Ilii Erenburga to historia krawca męskiego z Homla, którego życie jest jednym wielkim cierpieniem. Szlachetny Żyd, poniewierany przez otoczenie, stał się personifikacją wiecznego tułacza, człowieka wrażliwego, dyskryminowanego, który na własnej skórze doświadcza zawiści i ludzkiej obojętności. Bohater przemierza świat od Rosji sowieckiej po ziemię obiecaną – Palestynę, z filozoficznym spokojem i gorzką pogodą przyjmując wszelkie życiowe przeciwności.
W przygotowywanym czytaniu bierze udział cały zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora w Łomży, czworo aktorów zagrało w tym spektaklu w 2003 roku. Żydowsko - rosyjski klimat uzupełni muzyka Bogdana E. Szczepańskiego i wykorzystana w części scenografia Przemysława F. Karwowskiego.
Mądrą i wzruszającą historię Lejzorka planujemy zaprezentować publiczności już 22 stycznia, na razie w wersji online na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Mamy jednak nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli na nią zaprosić Państwa do Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Serdecznie pozdrawiamy. Do zobaczenia w Teatrze!